Udeležite se brezplačnega testiranja telesne zmogljivosti s pomočjo hoje na 2 km.
Knjižica z datumi preizkusov hoje 2017
Udeležite se Programov svetovanja za zdravje! Več informacij in kontakti zdravstvenovzgojnih centrov
Register oseb, ki jih ogrožajo kardiovaskularne bolezni. Dostop za zdravnike. Za informacije in dostop kliknite tukaj.
OPUŠČANJE KAJENJA
Svetovalni telefon za pomoč pri opuščanju kajenja 080 27 77, vsak delovnik od 17. do 20. ure razen ob praznikih.
IZPOLNITE VPRAŠALNIK O SVETOVALNEM TELEFONU
SPLETNA PLATFORMA ZA POMOČ PRI OPUŠČANJU KAJENJA
Rezultati raziskave Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije 2008 - Z zdravjem povezan vedenjski slog
Zbornik prispevkov srečanja Skupaj varujemo in krepimo zdravje, 25. 11. 2009
CINDI - Dejavniki tveganja in učinkovitosti procesa I
CINDI - Dejavniki tveganja in učinkovitosti procesa IIIndex telesne teže |
Pa zdravje? |
![]() |
![]() |
![]() NACIONALNA RAZISKAVA DEJAVNIKI TVEGANJA ZA NENALEZLJIVE BOLEZNI PRI ODRASLIH PREBIVALCIH SLOVENIJE 2008
Sredi maja 2008 je 16.000 naključno izbranih odraslih Slovencev po pošti prejelo vprašalnik »Z zdravjem povezan vedenjski slog«, ki je del raziskave »Dejavniki tveganja za nenalezljive bolezni pri odraslih prebivalcih Slovenije«. Izvaja jo CINDI Slovenija, enota preventive Zdravstvenega doma Ljubljana, v sodelovanju z Katedro za javno zdravje Medicinske fakultete v Ljubljani in območnimi Zavodi za zdravstveno varstvo, ob podpori Ministrstva za zdravje.
Raziskati in ovrednotiti želimo tiste življenjske navade in vedenjske dejavnike tveganja, ki so povezani z zdravjem, zlasti s kroničnimi nenalezljivimi boleznimi, kot so bolezni srca in ožilja, rak, sladkorna bolezen, kronične bolezni dihal in prebavil, ipd. Kronične nenalezljive bolezni predstavljajo glavni vzrok smrti v Sloveniji in ostalih državah Evropske unije. Na nastanek teh bolezni vplivajo različni dejavniki tveganja, ki so med seboj pogosto povezani. Najpomembnejši so vedenjski dejavniki tveganja kot so kajenje, nepravilna prehrana in nezadostna telesna dejavnost, saj lahko nanje v veliki meri vplivamo s preventivnimi ukrepi. Dokazano je, da lahko z zdravim življenjskim slogom učinkovito obvladujemo dejavnike tveganja ter preprečujemo in zdravimo kronične nenalezljive bolezni ali pa njihov razvoj potisnemo v kasnejše življenjsko obdobje, potek bolezni pa omilimo. Z izboljšanjem zdravja izboljšamo tudi kakovost življenja in podaljšujemo zdravo pričakovano življenjsko dobo. Nenazadnje s povečevanjem števila zdravih, aktivnih prebivalcev zmanjšujemo stroške za zdravljenje kroničnih bolezni in njihovih posledic, ugodno vplivamo na razvojni potencial države, s tem pa izboljšujemo konkurenčnost Slovenije v evropskem prostoru. Da bi lahko izvajali učinkovite preventivne dejavnosti, potrebujemo podatke o razširjenosti dejavnikov tveganja. Želimo si, da bi sodelovanje v raziskavah kot je naša, postalo del zdravega življenjskega sloga.
Za svoje zdravje lahko največ naredimo sami, zato se izogibajmo tobaku in alkoholu, uživajmo raznoliko hrano z veliko zelenjave in sadja, manj živalskih maščob in soli, dovolj se gibajmo, uživajmo v življenju in s tem skrbimo za zdrav življenjski slog!
![]()
O projektu in rezultatih raziskave leta 2001 lahko preberete tukaj. |
CINDI Slovenija
Nacionalni inštitut za javno zdravje
Center za upravljanje programov preventive in krepitev zdravja
Zaloška 29
1000 Ljubljana
Tel: 01 54 77 362, 01 54 77 360
Fax: 01 547 73 64